top of page

US Lise 

Teenage Group

Özel ve Devlet liseleri

Lise için yurtdışı eğitimine karar verdikten sonra ilk olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde ne kadar süre eğitim almak istediğinizi düşünmek önemlidir. Uluslararası öğrenciler genellikle bir devlet okuluna yalnızca 12 aya kadar kayıt yaptırabilirken, özel okula kayıtlı olanlar vizelerinin diğer gerekliliklerini yerine getirdikleri sürece akademik programın tam süresi boyunca eğitim alabilirler.
Hem özel hem de devlet okulları farklı deneyimler sunabilir. ABD vergi mükellefleri tarafından finanse edilen ve yerleşik devlet müfredatını takip etmesi gereken devlet okulları, tipik bir Amerikalı öğrencinin yaşayabileceği deneyime daha yakın bir deneyim sunabilir. Uluslararası öğrencilerin devlet okullarına gitmek için de harç ödemesi gerekmesine rağmen, ücret genellikle özel okulların maliyetinden daha düşüktür.

Hangi okul türüne kaydolmayı seçerseniz seçin, yalnızca Öğrenci ve Değişim Ziyaretçi Programı'na (SEVP) kayıtlı okullar uluslararası öğrenci kabul edebilir.Ayrıca okulunuzun uluslararası öğrenci programı olup olmadığını, okulun konumunu ve yakınlarda ne tür barınma seçeneklerinin bulunduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

 

Belgeler

Her lisenin farklı gereksinimleri vardır, ancak genel olarak lise başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir:

  • Bir başvuru makalesi

  • Herhangi bir program ücretini ve masrafını ödeyebileceğinizi kanıtlayan mali belgeler

  • Dil yeterliliğinin kanıtı: örneğin TOEFL skoru belgesi

  • Transkriptler

  • Aşılama kayıtları

Bazı okullar ayrıca denemeler, röportajlar veya öğretmen tavsiyeleri de isteyebilir. Kayıt için kabul edildikten sonra, gerekli vize için başvurabilirsiniz.

 

Vize ve okul ücreti

Uluslararası öğrenci olarak ABD'de okumak için kullanabileceğiniz iki ana vize türü vardır: J-1 değişim ziyaretçisi vizesi ve F-1 öğrenci vizesi. ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen bir kültürel değişim programının parçası olarak liseye gidecekseniz, değişim öğrencisi olarak J-1 vizesine başvurabilirsiniz. Değişim programı dışında bir liseye gidiyorsanız, ister devlet okulunda bir yıl, ister özel lisede bir yıl veya daha fazla eğitim alın, F-1 vizesine başvurabilirsiniz.Bunu yapmak için, tayin ettiğiniz okul görevlisinden (DSO) Form I-20 (“Göçmen Olmayan Öğrenci Statüsüne Uygunluk Sertifikası”) almanız gerekecektir. Bu formu aldıktan sonra, F-1 vizeniz için başvurmaya devam edebilirsiniz.

J-1 vizesine sahip bir değişim öğrencisi olmadığınız sürece, ister devlet ister özel olsun, gittiğiniz okulun tüm ücretini ödemeniz gerekecektir. Kesin miktar okuldan okula değişir, ancak genellikle özel bir okul için daha fazla ödeme bekleyebilirsiniz.
Öğrencilerin eğitim ve başvuru ücretlerini ödemelerinin en yaygın yolu aileleri aracılığıyladır çünkü uluslararası öğrenciler ABD hükümetinden mali yardım için başvuramazlar. İstisnai olarak bazı özel okullar uluslararası öğrencilere burs sunabilir.

 

Seyahat

Her iki vize sahibi kategorisi de kısa bir süre için ABD dışına seyahat edebilir, ancak ayrılmadan önce F-1 veya J-1 vizenizin son kullanma tarihini ve ayrıca birden fazla giriş için geçerli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun da ötesinde, seyahat için I-20 formunuzun (F-1 vize sahipleri için) veya DS-2019 formunuzun (J-1 vize sahipleri için) önünüzdeki DSO'nuz veya ilgili program yetkilisi tarafından imzalanmış olduğundan emin olmalısınız.

 

bottom of page